Sample Test Item Preview

General Information
Related Benchmark: MA.5.A.4.1
Reporting Category: Algebra
Type: MC: Multiple Choice
Difficulty: N/A
Question:
Mrs. Jackson purchased two identical jackets for her twin sons from an online store. The cost for shipping was $1, and the total amount Mrs. Jackson paid was $87. The equation below can be used to find j, the price for one jacket.

2j + 1 = 87

What was the price, in dollars, of one jacket?
Answer Options:

Sample Response 43

Item Context:
Social Studies/Consumerism