Using Ratios and Reasoning to Calculate Cost of School Travel

Resource ID#: 45961 Type: Lesson Plan

Please sign in to access this resource


Not a Florida public school educator?

Access this resource
on CPALMS.com


General Information

Subject(s): Mathematics
Grade Level(s): 6
Intended Audience: Educators educators
Suggested Technology: Computer for Presenter, LCD Projector, Adobe Acrobat Reader, Microsoft Office
Instructional Time: 2 Hour(s)
Keywords: real world, problem solving, ratios, reasoning, modeling, mathematics,
Resource Collection: Map.mathshell.org

Aligned Standards

This vetted resource aligns to concepts or skills in these benchmarks.

Related Resources

Other vetted resources related to this resource.

Lesson Plans

Summer Road Trip:

Students will go on a "road trip" with a partner. Using the map scale they find out how far they traveled, how much gas they used, and how much the gas costs.

Type: Lesson Plan

The Price is Right:

In this lesson, students practice finding the unit price of pre-selected items from local grocery store ads to decide which store has the best prices. (from Beacon Learning Center)

Type: Lesson Plan

Problem-Solving Task

Ratio - Make Some Chocolate Crispies:

In this activity students calculate the ratio of chocolate to cereal when making a cake. Students then use that ratio to calculate to amount of chocolate and cereal necessary to make 21 cakes.

Type: Problem-Solving Task