Help

MAFS.6.RP.1.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Subject Area: Mathematics
Grade: 6
Domain-Subdomain: Ratios & Proportional Relationships
Cluster: Level 2: Basic Application of Skills & Concepts
Cluster: Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems. (Major Cluster) -

Clusters should not be sorted from Major to Supporting and then taught in that order. To do so would strip the coherence of the mathematical ideas and miss the opportunity to enhance the major work of the grade with the supporting clusters.

Date Adopted or Revised: 02/14
Date of Last Rating: 02/14
Status: State Board Approved
Assessed: Yes

TEST ITEM SPECIFICATIONS

  • Item Type(s): This benchmark may be assessed using: MC , EE item(s)

  • Assessment Limits :
    Items using the comparison of a ratio will use whole numbers. Rates can be expressed as fractions, with “:” or with words. Items may involve mixed units within each system (e.g. convert hours/min to seconds). Context itself does not determine the order. Name the amount of either quantity in terms of the other as long as one of the values is one unit.
  • Calculator :

    No

  • Context :

    Required

SAMPLE TEST ITEMS (2)


  • Test Item #: Sample Item 2
  • Question: Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12.

    What is the cost, per pound, for the candy?

  • Difficulty: N/A
  • Type: EE: Equation Editor