MAFS.7.RP.1.1

Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction 1/2/1/4 miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
General Information
Subject Area: Mathematics
Grade: 7
Domain-Subdomain: Ratios & Proportional Relationships
Cluster: Level 2: Basic Application of Skills & Concepts
Cluster: Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems. (Major Cluster) -

Clusters should not be sorted from Major to Supporting and then taught in that order. To do so would strip the coherence of the mathematical ideas and miss the opportunity to enhance the major work of the grade with the supporting clusters.

Date Adopted or Revised: 02/14
Date of Last Rating: 02/14
Status: State Board Approved
Assessed: Yes
Test Item Specifications

  • Assessment Limits :
    The item stem must include at least one fraction. Ratios may be expressed as fractions, with “:” or with words. Units may be the same or different across the two quantities.
  • Calculator :

    yes

  • Context :

    allowable

Sample Test Items (5)
  • Test Item #: Sample Item 1
  • Question: A recipe used begin mathsize 12px style 2 over 3 end style cup of sugar for every 2 teaspoons of vanilla. How much sugar was used per teaspoon of vanilla?

     

  • Difficulty: N/A
  • Type: MC: Multiple Choice

  • Test Item #: Sample Item 2
  • Question: A recipe calls for begin mathsize 12px style 2 over 3 end style cup of sugar for every 4 teaspoons of vanilla. How much vanilla should be used for every 1 cup of sugar?

     

  • Difficulty: N/A
  • Type: MC: Multiple Choice

  • Test Item #: Sample Item 3
  • Question: A recipe calls for begin mathsize 12px style 2 over 3 end style cup of sugar for every 2 teaspoons of vanilla. what is the unit rate in cups per teaspoon?
  • Difficulty: N/A
  • Type: EE: Equation Editor

  • Test Item #: Sample Item 4
  • Question: A recipe calls for begin mathsize 12px style 2 over 3 end style cup of sugar for every 4 teaspoons of vanilla. what is the unit rate in teaspoons per cup?
  • Difficulty: N/A
  • Type: EE: Equation Editor

  • Test Item #: Sample Item 5
  • Question:

    A recipe calls for begin mathsize 12px style 2 over 3 end style cup of sugar for every begin mathsize 12px style 1 half end style teaspoon of vanilla. What is the unit rate of cups per teaspoon?

  • Difficulty: N/A
  • Type: EE: Equation Editor

Related Courses

This benchmark is part of these courses.
1205020: M/J Accelerated Mathematics Grade 6 (Specifically in versions: 2014 - 2015, 2015 - 2020, 2020 - 2022 (current), 2022 and beyond)
1205040: M/J Grade 7 Mathematics (Specifically in versions: 2014 - 2015, 2015 - 2022 (current), 2022 and beyond)
1204000: M/J Foundational Skills in Mathematics 6-8 (Specifically in versions: 2014 - 2015, 2015 - 2022 (current), 2022 and beyond)
7812020: Access M/J Grade 7 Mathematics (Specifically in versions: 2014 - 2015, 2015 - 2018, 2018 - 2019, 2019 and beyond (current))
7912115: Fundamental Explorations in Mathematics 2 (Specifically in versions: 2013 - 2015, 2015 - 2017 (course terminated))

Related Access Points

Alternate version of this benchmark for students with significant cognitive disabilities.
MAFS.7.RP.1.AP.1a: Solve one-step problems involving unit rates associated with ratios of fractions.

Related Resources

Vetted resources educators can use to teach the concepts and skills in this benchmark.

Assessments

Sample 2 - Seventh Grade Math State Interim Assessment:

This is a State Interim Assessment for seventh grade.

Type: Assessment

Sample 1 - Seventh Grade Math State Interim Assessment:

This is a State Interim Assessment for seventh grade.

Type: Assessment

Formative Assessments

Unit Rate Length:

Students are asked to write ratios and unit rates from fractional values.

Type: Formative Assessment

Unit Rate Area:

Students are asked to convert a ratio of mixed numbers to a unit rate and explain its contextual meaning.

Type: Formative Assessment

Comparing Unit Rates:

Students are asked to compute unit rates from values that include fractions.

Type: Formative Assessment

Computing Unit Rates:

Students are asked to compute and interpret unit rates in two different ways from values that include fractions and mixed numbers.

Type: Formative Assessment

Lesson Plans

How Fast Can One Travel on a Bicycle?:

Students investigate how the pedal and rear wheel gears affect the speed of a bicycle. A GeoGebra sketch is included that allows a simulation of the turning of the pedal and the rear wheel. A key goal is to provide an experience for the students to apply and integrate the key concepts in seventh grade mathematics in a familiar context.

Type: Lesson Plan

Bubble Burst Corporation's Chewing Gum Prototypes:

Students will calculate unit rate & circumference, compare & order decimals, convert metric units, and round decimals. Bubble Burst Corporation has developed some chewing gum prototypes and has requested the students to assist in the selection of which gum prototypes will be mass produced by using both quantitative and qualitative data to rank the prototypes for Bubble Burst Corporation.

Type: Lesson Plan

Laura’s Babysitting Job:

In this 7th grade MEA Laura Banks requests a consulting firm, JJ Consulting, to help her make a decision on an employer. Students are to use the data table to calculate unit rates (nightly rate and hourly rate) and then rank her choices and write a recommendation with the procedure used to come up with the ranking.

Type: Lesson Plan

HOORAH!! Pizza For Lunch:

The principal of Central Middle School is thinking of adding pizza to the lunch menu on Mondays and Fridays but needs help deciding the costs per slice and what students think is important about the pizza. After the students' initial decision about the pizza the principal remembers that there is a delivery charge.The students must revisit their decision and do additional calculations to see if their original process still works.

Type: Lesson Plan

Basketball Tournament:

Students at a local middle school are interested in attending a basketball tournament in Orlando. There is an entrance fee and hotel costs to consider. Students must calculate the total cost and the cost per student to attend the tournament. Each hotel has different qualities that could influence the students' choice of which hotel is best for their team.

Type: Lesson Plan

Family Restaurant:

This MEA requires students to formulate a comparison-based solution to a problem involving finding the best choice on purchasing cooking ingredients for a family who runs a restaurant considering different aspects. Students are provided the context of the problem, a request letter from a client asking them to provide a recommendation, and data relevant to the situation. Students utilize the data to create a defensible model solution to present to the client.

Type: Lesson Plan

Recognizing Proportional Relationships to Develop Sense of Scale:

This 90-minute lesson (15-minute pre-lesson, 60-minute lesson and 15-minute follow up lesson or homework) asks students to analyze proportional relationships to solve real world and mathematical problems. The examples use recipes, paint, and buildings. Students begin by working individually, then in pairs or threes, and then as a whole class. Student will need calculators, large sheets of paper to make a poster and the lesson materials.

Type: Lesson Plan

Increasing and Decreasing Quantities by a Percent:

This lesson unit is intended to help you assess how well students are able to interpret percent increase and decrease, and in particular, to identify and help students who have the following difficulties:

  • Translating between percents, decimals, and fractions.
  • Representing percent increase and decrease as multiplication.
  • Recognizing the relationship between increases and decreases.

Type: Lesson Plan

For Students by Students:

Students are presented with the task of evaluating several types of fabric based on each of its characteristics. They need to analyze their current uniform needs and decide by choosing which type of fabric will best fit their uniform needs. Then they have to write a report explaining the procedure they used to analyze their choices, reasoning for their ranking and make the requested recommendations.

Type: Lesson Plan

Installing Tile Floor:

This MEA requires students to formulate a comparison-based solution to a problem involving finding the best plan for installing tile floor considering different aspects. Students are provided the context of the problem, a request letter from a client asking them to provide a recommendation, and data relevant to the situation. Students utilize the data to create a defensible model solution to present to the client.

Type: Lesson Plan

Importing Machine Parts:

This MEA requires students to formulate a comparison-based solution to a problem involving choosing the best shipping options for importing machine parts from India to US. Students are provided the context of the problem, a request letter from a client asking them to provide a recommendation, and data relevant to the situation. Students utilize the data to create a defensible model solution to present to the client.

Type: Lesson Plan

Let's Rate it!:

The purpose of this lesson is to introduce rates of change to students, allowing them to explore how rates are formed, what rates are used for, and how rates can be used to solve real life problems.

Type: Lesson Plan

Summer Road Trip:

Students will go on a "road trip" with a partner. Using the map scale they find out how far they traveled, how much gas they used, and how much the gas costs.

Type: Lesson Plan

The Price is Right:

In this lesson, students practice finding the unit price of pre-selected items from local grocery store ads to decide which store has the best prices. (from Beacon Learning Center)

Type: Lesson Plan

How does scale factor affect the areas and perimeters of similar figures?:

In this lesson plan, students will observe and record the linear dimensions of similar figures, and then discover how the values of area and perimeter are related to the ratio of the linear dimensions of the figures.

Type: Lesson Plan

Perspectives Video: Expert

Statistical Sampling Results in setting Legal Catch Rate :

Fish Ecologist, Dean Grubbs, discusses how using statistical sampling can help determine legal catch rates for fish that may be endangered.

Download the CPALMS Perspectives video student note taking guide.

Type: Perspectives Video: Expert

Perspectives Video: Professional/Enthusiasts

Unit Rate: Spring Water Bottling:

Nestle Waters discusses the importance of unit rate in the manufacturing process of bottling spring water.

Download the CPALMS Perspectives video student note taking guide.

Type: Perspectives Video: Professional/Enthusiast

Unit Rate and Florida Cave Formation:

How long does it take to form speleothems in the caves at Florida Caverns State Parks?

Download the CPALMS Perspectives video student note taking guide.

Type: Perspectives Video: Professional/Enthusiast

Pizza Pi: Area, Circumference & Unit Rate:

How many times larger is the area of a large pizza compared to a small pizza?  Which pizza is the better deal? Michael McKinnon of Gaines Street Pies talks about how the area, circumference and price per square inch is different depending on the size of the pizza.  

Download the CPALMS Perspectives video student note taking guide.

Type: Perspectives Video: Professional/Enthusiast

Amping Up Violin Tuning with Math:

Kyle Dunn, a Tallahassee-based luthier and owner of Stringfest, discusses how math is related to music. 

Download the CPALMS Perspectives video student note taking guide.

Type: Perspectives Video: Professional/Enthusiast

Gear Heads and Gear Ratios:

Have a need for speed? Get out your spreadsheet! Race car drivers use algebraic formulas and spreadsheets to optimize car performance.

Type: Perspectives Video: Professional/Enthusiast

Problem-Solving Tasks

A Golden Crown?:

This is a challenge problem that includes an assessment rubric. It involves working with volume, mass, and density. The setting is historical, modeling the Archimedes Golden Crown problem, when Archimedes proved that the king's crown was not pure gold.

Type: Problem-Solving Task

Cooking with the Whole Cup:

Students are asked to use proportional reasoning to answer a series of questions in the context of a recipe.

Type: Problem-Solving Task

Molly's Run:

This task asks students to solve a problem in a context involving constant speed. This task provides a transition from working with ratios involving whole numbers to ratios involving fractions. This problem can be thought of in several ways; in particular, this problem also provides an opportunity for students to work with the "How many in one group?'' interpretation of division.

Type: Problem-Solving Task

Molly's Run, Assessment Variation:

Use the information provided to find out how long it will take Molly to run one mile.

Type: Problem-Solving Task

Music Companies, Variation 1:

This problem requires a comparison of rates where one is given in terms of unit rates, and the other is not. See "Music Companies, Variation 2" for a task with a very similar setup but is much more involved and so illustrates .

Type: Problem-Solving Task

Track Practice:

This activity asks the student to use unit rate and proportional reasoning to determine which of two runners is the fastest.

Type: Problem-Solving Task

Teaching Ideas

Scaling the Pyramids:

This web page features activities that compare the Great Pyramid to such modern structures as the Statue of Liberty and the Eiffel Tower. In the first activity, students use a template to construct a scale model of the Great Pyramid. They must find the scale heights for the tallest building in their neighborhood or for their height. In the remaining activity, students are given the dimensions for two other pyramids and challenged to create models.

Type: Teaching Idea

Top Speed At Sea-SeaWorld Classroom Activity:

In this activity, the students will calculate the top speeds of two dolphin species (killer whales and striped dolphin) and compare them to several marine animals' speeds.

Type: Teaching Idea

Tutorials

Determining Rates with Fractions:

This video demonstrates finding a unit rate from a rate containing fractions.

Type: Tutorial

Rate Problem With Fractions:

Watch as we solve a rate problem finding speed in meters per second using distance (in meters) and time (in seconds).

Type: Tutorial

Converting Speed Units:

In this lesson, students will be viewing a Khan Academy video that will show how to convert ratios using speed units.

Type: Tutorial

Virtual Manipulative

Planet Size Comparison: Ratio:

Images of two planets selected on two drop-down menus with a display of their respective diameters and the applicable ratio.

Type: Virtual Manipulative

STEM Lessons - Model Eliciting Activity

Basketball Tournament:

Students at a local middle school are interested in attending a basketball tournament in Orlando. There is an entrance fee and hotel costs to consider. Students must calculate the total cost and the cost per student to attend the tournament. Each hotel has different qualities that could influence the students' choice of which hotel is best for their team.

Bubble Burst Corporation's Chewing Gum Prototypes:

Students will calculate unit rate & circumference, compare & order decimals, convert metric units, and round decimals. Bubble Burst Corporation has developed some chewing gum prototypes and has requested the students to assist in the selection of which gum prototypes will be mass produced by using both quantitative and qualitative data to rank the prototypes for Bubble Burst Corporation.

Family Restaurant:

This MEA requires students to formulate a comparison-based solution to a problem involving finding the best choice on purchasing cooking ingredients for a family who runs a restaurant considering different aspects. Students are provided the context of the problem, a request letter from a client asking them to provide a recommendation, and data relevant to the situation. Students utilize the data to create a defensible model solution to present to the client.

For Students by Students:

Students are presented with the task of evaluating several types of fabric based on each of its characteristics. They need to analyze their current uniform needs and decide by choosing which type of fabric will best fit their uniform needs. Then they have to write a report explaining the procedure they used to analyze their choices, reasoning for their ranking and make the requested recommendations.

HOORAH!! Pizza For Lunch:

The principal of Central Middle School is thinking of adding pizza to the lunch menu on Mondays and Fridays but needs help deciding the costs per slice and what students think is important about the pizza. After the students' initial decision about the pizza the principal remembers that there is a delivery charge.The students must revisit their decision and do additional calculations to see if their original process still works.

Importing Machine Parts:

This MEA requires students to formulate a comparison-based solution to a problem involving choosing the best shipping options for importing machine parts from India to US. Students are provided the context of the problem, a request letter from a client asking them to provide a recommendation, and data relevant to the situation. Students utilize the data to create a defensible model solution to present to the client.

Installing Tile Floor:

This MEA requires students to formulate a comparison-based solution to a problem involving finding the best plan for installing tile floor considering different aspects. Students are provided the context of the problem, a request letter from a client asking them to provide a recommendation, and data relevant to the situation. Students utilize the data to create a defensible model solution to present to the client.

Laura’s Babysitting Job:

In this 7th grade MEA Laura Banks requests a consulting firm, JJ Consulting, to help her make a decision on an employer. Students are to use the data table to calculate unit rates (nightly rate and hourly rate) and then rank her choices and write a recommendation with the procedure used to come up with the ranking.

MFAS Formative Assessments

Comparing Unit Rates:

Students are asked to compute unit rates from values that include fractions.

Computing Unit Rates:

Students are asked to compute and interpret unit rates in two different ways from values that include fractions and mixed numbers.

Unit Rate Area:

Students are asked to convert a ratio of mixed numbers to a unit rate and explain its contextual meaning.

Unit Rate Length:

Students are asked to write ratios and unit rates from fractional values.

Student Resources

Vetted resources students can use to learn the concepts and skills in this benchmark.

Problem-Solving Tasks

Cooking with the Whole Cup:

Students are asked to use proportional reasoning to answer a series of questions in the context of a recipe.

Type: Problem-Solving Task

Molly's Run:

This task asks students to solve a problem in a context involving constant speed. This task provides a transition from working with ratios involving whole numbers to ratios involving fractions. This problem can be thought of in several ways; in particular, this problem also provides an opportunity for students to work with the "How many in one group?'' interpretation of division.

Type: Problem-Solving Task

Molly's Run, Assessment Variation:

Use the information provided to find out how long it will take Molly to run one mile.

Type: Problem-Solving Task

Music Companies, Variation 1:

This problem requires a comparison of rates where one is given in terms of unit rates, and the other is not. See "Music Companies, Variation 2" for a task with a very similar setup but is much more involved and so illustrates .

Type: Problem-Solving Task

Track Practice:

This activity asks the student to use unit rate and proportional reasoning to determine which of two runners is the fastest.

Type: Problem-Solving Task

Tutorials

Determining Rates with Fractions:

This video demonstrates finding a unit rate from a rate containing fractions.

Type: Tutorial

Rate Problem With Fractions:

Watch as we solve a rate problem finding speed in meters per second using distance (in meters) and time (in seconds).

Type: Tutorial

Converting Speed Units:

In this lesson, students will be viewing a Khan Academy video that will show how to convert ratios using speed units.

Type: Tutorial

Parent Resources

Vetted resources caregivers can use to help students learn the concepts and skills in this benchmark.

Problem-Solving Tasks

Cooking with the Whole Cup:

Students are asked to use proportional reasoning to answer a series of questions in the context of a recipe.

Type: Problem-Solving Task

Molly's Run:

This task asks students to solve a problem in a context involving constant speed. This task provides a transition from working with ratios involving whole numbers to ratios involving fractions. This problem can be thought of in several ways; in particular, this problem also provides an opportunity for students to work with the "How many in one group?'' interpretation of division.

Type: Problem-Solving Task

Molly's Run, Assessment Variation:

Use the information provided to find out how long it will take Molly to run one mile.

Type: Problem-Solving Task

Music Companies, Variation 1:

This problem requires a comparison of rates where one is given in terms of unit rates, and the other is not. See "Music Companies, Variation 2" for a task with a very similar setup but is much more involved and so illustrates .

Type: Problem-Solving Task

Track Practice:

This activity asks the student to use unit rate and proportional reasoning to determine which of two runners is the fastest.

Type: Problem-Solving Task